Sperm Kalitesi Nasıl Artırılır, Sperm Hareketini ve Sayısını Nasıl Artırabiliriz

Sperm erkek üreme hücresidir. Erkeğin sperminin kaliteli olması ve fazla sayıda olması daha kolay çocuk sahibi olması açısından çok önemlidir. Ayrıca genetik olarak sağlam ve güçlü spermler de sağlıklı çocukların doğması bakımından çok çok önemlidir. Erkek spermleri sağlıklı beslenme olmazsa ve birtakım mesleklerden dolayı sağlıksız bir hale gelebilirler, bu durum da çocuk sahibi olmak isteyen aileler için sorun teşkil eder. Çünkü kadın vücudu sadece en sağlam ve en güçlü spermlerin kendi yumurtalarını döllemesine izin verir, bunu bir nevi doğal eleme gibi düşünün. Her sperm yumurtaya erişebilseydi bunların aralarında genetik olarak güçsüz ve zayıf olanlar da olacağından genetik bozukluğa elverişli birçok uzucu olay meydana gelebilirdi. Bunu kimse istemez sanırım.
Kadın yaşı ve bazı akraba evliliklerinde ve hamilelik esnasında oluşan bazı komplikasyonlar genetik olarak kusurlu çocukların da dünyaya gelmesine imkan veriyor tabiki ama biz burda sadece normal durumlardan bahsedeceğiz.


Spermin sağlıklı olması önce erkeğin sağlıklı olması ve stressiz olmasından geçiyor. Erkek bireyin sağlıklı beslenmesi, sigara ve alkolden veya uyuşturucu maddelerden de uzak durması çok önemlidir. Bu tip etmenler spermlerin kalitesini kesinlikle bozmaktadır. Yapılan aşırı egzersizler, örneğin bisiklet kullanımı ve testistlerin aşırı sıcağa maruz kalması da sağlıksız ve bozuk sperm üretimine sebep olur. Çinko ve folik asit gibi vitamin ve minerallerin sperm kalitesini ve sağlığını da artırdığını bilmemiz gerekiyor. Erkek menisi yaklaşık %10 oranında sperm içerir, geri kalan kısımda enzimler, c vitamini, kalsiyum, protein, sodyum, çinko, sitrik asit, fruktoz şekeri bulunur. Tüm bunlar spermin hayatta kalmasına yardımcı olurlar, dolayısı ile bu içerikten zengin besinler ile beslenmek de önemlidir. Brokoli, Brüksel Lahanası ve Lahana gibi sebzeler hem karaciğerdeki zararlı zehirleri temizlemekle birlikte sağlıklı sperm üretimine de yardımcı olurlar. Balık ağırlıklı beslenmek ve kivi, avokado gibi bazı tropik meyveler de çok yararlıdır. Kısacası erkek sağlığı için gerekli olan herşey spermleri de şekil olarak düzgün, yapı olarak sağlam ve hızlı, genetik olarak da kusursuz yapmaktadır. Sağlıklı ve yeterli beslenmek erkek sperm sayısını fazla sayıda üretilmesi için de gerekli bir şarttır, ayrıca ilişkinden 30 dakika ile 1 saat önce türk kahvesi içmek de spermleri uyarır ve hareket hızlarının artmasına yardımcı olur.

 

Erkek menisindeki spermler kadın vücudunda ortalama olarak 72 saat canlı kalabilirler, uygun koşullar altında 5 ile 7 gün arası canlı kalabilen spermler bulunabilir. Bu nedenle kadın ovulasyon yani yumurtlama günlerine dikkat ederek ilişkiye girmek de çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için son derece önemli bir konudur.

 

Spermlerin de cinsiyetleri vardır, doğal olarak bir kısmı erkek hücresi taşır, bir kısmı da dişi hücre taşır. Şimdi aslında burası çok önemlidir, çünkü erkek spermler daha hızlıdır fakat zayıflardır. Dişi spermler ise daha yavaş ama daha güçlüdürler. İşte eğer erkek evlat sahibi olmak isteyen çiftler varsa tam yumurtlama zamanında ilişkiye girmelidirler ki erkek spermler hızlıca yumurtaya erişme şansına sahip olsunlar. Kız evlat sahibi olmak isteyenler ise yumurtlamadan daha önce ilişkiye girseler, dişi spermler daha güçlü olduklarından daha uzun süre canlı kalabilirler ve yumurtaya ulaşabilirler.

 

Erkeğin menisindeki spermlerin kalitesi ölçen birçok sağlık kuruluşu bulunmaktadır. 2-3 günlük cinsel perhiz sonrasında bu tip merkezlerde (devlet hastanesi, özel tüp bebek veya üreme merkezleri) vereceğiniz örnek ile erkekler sperm kalitelerini ve sperm hareketlilik oranlarını öğrenebilirler. Test sonucu varsa bir sorun hekimin yönlendirmesi doğrultusunda hareket edebilirsiniz.


Allah herkese sağlıklı evlatlar nasip eder inşallah.

 

Hamile kalma şansı en yüksek günler hangileridir, Ovulasyon Yumurtlama Günleri